Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma davası eşlerin boşanma kararı aldıktan sonra boşanmaya ilişkin olarak her konuda birbirleri uzlaşmaları ve mutabık kalmaları ile açılacak olan boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma davası açmak için belirli şartların taşınması kanuni bir zorunluluk olup ancak bu şartların taşınması halinde anlaşmalı boşanma davası açılabilmektedir.

Eşler birbiri ile uzlaşarak; müşterek çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka, maddi ve manevi tazminat, çocukla kişisel ilişkinin düzenlenmesi gibi konularda protokol düzenleyerek karşılıklı hak ve taleplerini mahkemeye anlaşmalı boşanma davası açarak sunabilmektedir.

İşbu protokolün hazırlanması esnasında hukuki destek alınması; hem yargılama aşamasında hem de gelecekte ortaya çıkabilecek sorunlara ilişkin olarak sağlıklı çözümler getirmek ve anlaşmalı boşanma davasını sağlam bir temele oturtmak açısından önemlidir.

 Eşler bu süreçte bulunmuş oldukları durumun da etkisiyle birbirleri ile iletişimlerini azaltmakta hatta bir araya dahi gelmemektedirler. Bu nedenle hukuki destek alınarak ortak bir zeminde anlaşılması ve işbu uzlaşma konularının, mevzuata uygun olarak dava dilekçesi  ve protokole dökülmesi eşler açısından en sağlıklı yoldur. Bu yüzden tarafımızca belirtilmelidir ki anlaşmalı boşanma davası ve protokol hazırlama işlemleri, ileride ortaya çıkacak sonuçları da düşünüldüğünde hak kayıplarına sebebiyet vermemek adına hukuki destek alınarak hazırlanmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma protokolü hazırlamak teknik bir konudur. Bu protokolün hazırlanmasında hak kayıplarına uğranmaması amacıyla uzman kişilerden destek alınması gerekmektedir. Eşlerin birbirlerine karşı hak kayıplarına uğramaması amacıyla protokolün detaylı ve eksiksiz düzenlenmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası avukatı ile çalışmak size bu süreçte hem maddi hem manevi katkı sağlayacaktır. Anlaşmalı boşanma protokolü örneği internette basit bir aramayla bulunmaktadır. Ancak bu protokolün sizin evliliğinize, mal varlığınıza ve varsa çocuğunuza özel hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolü örneği için tarafımızla iletişim kurabilirsiniz. Her evlilik spesifik nitelikler içermekle birlikte bu örnek protokollerin mutlaka bir uzman denetiminden geçirilmesi gerekmektedir.

Av. Ömer Faruk Erol